• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Дистанційне навчання

*


Правила поведінки здобувачів освіти під час онлайн-заняття

/Files/images/shkola/зображення_viber_2022-10-11_20-40-47-547.jpg


10 найважливіших складових змішаного навчання

Змішане навчання цього року особливо актуальне — школи, що опиняться у «помаранчевій», повинні будуть перейти саме на такий формат роботи. Як зробити це швидко та ефективно, які ресурси для цього потрібні та хто має бути залучений до процесу? Європейська комісія підготувала дорожню карту впровадження змішаного навчання (blended learning) у школах. Пропонуємо стислий переклад документу про найважливіші складові змішаного навчання.

Що таке змішане навчання?

Змішане навчання або blended learning — це поєднання навчання у школі із дистанційною формою, у тому числі онлайн. Ефективно організоване змішане навчання має безліч переваг:

· Дає можливість гнучкості для усіх учасників процесу;

· Розвиває в учнях проактивний підхід до навчання, де вчитель більше не є джерелом інформації, а лише фасилітатором;

· Підсилює цифрові навички дітей та спонукає їх бути самостійними здобувачами освіти;

· Дає вчителям нагоду зробити навчання більш індивідуальним;

Проте blended learning — це не просто поєднання віртуального і офлайн навчання, це цілісний підхід, який включає освітнє середовище — школу, онлайн-простір, домівки учнів та вчителів; розвиток компетенцій і, звісно, людей — учнів, вчителів, батьків.

10 найважливіших складових змішаного навчання

1. Перевернутий клас або flipped classroom

Цей підхід, коли учні отримують попередні знання чи інформацію самостійно — з підручників, навчальних матеріалів чи пошуку в мережі, а у класі вчитель модерує процес засвоєння цих знань і навичок на практиці. Flipped classroom спонукає учнів рівноцінно працювати у різних навчальних середовищах — удома та в школі, тож важливо, щоб усі діти мали рівні можливості доступу до цифрових технологій.

2. Розширене поняття «уроку»

Blended learning передбачає, що навчальний процес не обмежується тільки уроком, він розширюється і до, і після визначених 45 хвилин. Учень стає ніби «власником» свого часу для навчання і сам керує та домовляється про співпрацю із учителем, однокласниками та іншими залученими особами на різних стадіях опанування матеріалу. При цьому саме етапи «до» та «після» уроку стають більш важливими для учня.


Технології не замінять вчителів, а зроблять їх важливішими — Андреас Шляйхер

3. Новий підхід до розкладу занять

Щоб підготуватися до запровадження змішаного навчання, слід переглянути увесь шкільний розклад і усім погодитися застосовувати гнучкіший підхід до розпорядку дня. Оскільки змішане навчання передбачає, що діти приходять до школи у визначені дні, можливо, варто зробити тривалість уроків довшою, щоб учні мали більше часу на практичну роботу в групах у класі. Молодші учні потребують більшої взаємодії із вчителями, тоді як старші самостійніші у своїй роботі — це також варто враховувати. У період перед іспитами чи контрольними, дітям може знадобитися інтенсивніша допомога вчителів — це також можна спрогнозувати під час складання розкладу занять у школі.

4. Доступ до цифрових технологій та надійного інтернету

Ефективне змішане навчання передбачає, що усі учасники навчального процесу мають рівний та надійний доступ до інтернету та онлайн-інструментів роботи. Проте це тільки частина рішення — навіть важливіше, щоб вчителі мали підтримку з боку досвідчених IT-спеціалістів школи і могли звернутися до них за допомогою. Усі web-платформи, якими користуватимуться вчителі, повинні відповідати віку дітей та бути також доступними для учнів із особливими освітніми потребами.

5. Значна автономія педагогів

Змішане навчання вимагає безлічі швидких рішень, тож учителі повинні мати свободу і гнучкість самостійно визначати поточні види роботи, власний графік та навчальні інструменти. Така автономія і високий рівень персональної відповідальності вчителів можливі лише за умови довірливих стосунків між педагогами та керівництвом школи, спільне розуміння необхідності і об’єктивних переваг змішаного навчання та гнучкості всієї системи управління школою.

6. Прозорість планування та навчальних очікувань

Усі учасники змішаного навчання повинні знати, де у приміщенні школи та на онлайн-ресурсах вчитель розміщує розклад, план занять, завдання та цілі уроку, оцінювання результатів. Усі ці складові повинні бути прозорими та доступними. Для ефективнішого управління гнучким процесом навчання школам слід розбити навчальний рік на менші етапи: наприклад, не чверті чи семестри, а модулі. Те саме стосується цілей навчання та оцінювання результатів — фокус має бути на компетенціях і практичних навичках, а не знаннях.

Співпраця із батьками у моделі змішаного навчання дуже важлива, адже значну частину часу діти навчатимуться поза межами школи. Тому необхідно чітко визначити ще на старті, якою мірою батьки можуть і хочуть бути залученими до змішаного навчання. Це залежатиме від конкретних умов кожної родини, але варто принаймні впевнитись, що батьки також беруть участь у плануванні і дизайнуванні індивідуальної навчальної траєкторії учня.

8. Зрозуміла система оцінювання здобутків учнів

Система оцінювання у змішаному навчанні має три складові:

· Постійне оцінювання вчителем та самооцінювання учнями, щоб відстежувати поступ і планувати наступні цілі та завдання;

· Підсумкове оцінювання вчителем — здійснюється наприкінці модуля чи юніта, оцінку зазвичай вносять у шкільні документи;

· Підсумкове оцінювання школою чи регіональними\національними інституціями — здійснюється для здобуття певного свідоцтва чи рівня;

Процес і інструменти оцінювання повинні давати усім учням рівні можливості показати свої компетенції і розуміти власний поступ у навчанні. Усі нові інструменти оцінювання слід презентувати учням поступово і впевнитись, що усі розуміють його механізм. Самооцінювання або оцінювання робіт однокласників значно підвищує мотивацію учнів та розвиває відчуття відповідальності за навчальний процес. Blended learning є дуже гнучкою структурою, тож і оцінювання також може бути різноманітним: слід поєднувати індивідуальні оцінки із оцінюванням групової роботи і командних проєктів, оцінювання може здійснювати як вчитель, так і онлайн-інструмент.

9. Виділяти час для живого діалогу

Змішане навчання передбачає зменшення часу перебування у класних кімнатах, а отже, учням і вчителям бракуватиме звичного соціального шкільного життя. Тому дуже важливо надавати пріоритет живому спілкуванню, діалогу та неформальним обговоренням у ті дні, коли діти і вчителі перебувають у стінах школи. Особливу увагу слід звертати на теми психологічного добробуту усіх учасників: обговорення емоційного стану, рівня тривожності, а також інструментів подолання стресу повинно стати усталеною практикою серед вчителів та дітей.

10. Розширити саме поняття «шкільне приміщення»

«Урок у класі» не обов’язково сприймати буквально, адже замість класу школа може використовувати приміщення бібліотеки, актової зали, спортивного майданчика чи шкільного подвір’я. Під час змішаного навчання варто зробити школу «відкритішою»: запропонувати дітям позашкільні активності на шкільному стадіоні, надати учням доступ до ресурсних центрів чи бібліотеки у позаурочний час.


Звіт про дистанційне навчання

Анкетування про дистанційне навчання в умовах воєнного стану (учні)

wym-1654510981765

Навчання під час воєнного стану (учителі) (дистанційна форма)

wym-1654511218748

Опитування щодо дистанційного навчання під час воєнного стану (батьки)

wym-1654511667356


/Files/images/shkola_foto/voennij-stan.jpg

Розклад уроків на час дистанційного навчання

з 25 січня по 04 лютого 2022 року

/Files/images/rozklad/rozklad2022/Безымянный2.jpg/Files/images/rozklad/rozklad2022/розклад2.jpg/Files/images/rozklad/rozklad2022/розклад3.jpg



Розклад уроків н час дистанційного навчання

(в асинхронному режимі)

з 27 по 30 жовтня 2020 року

/Files/images/distantsyne/5-7.png

/Files/images/distantsyne/8-11.png


/Files/images/dyst.jpg

Дистанційне навчання — сукупність сучасних технологій, що забезпечують доставку інформації в інтерактивному режимі за допомогою використання ІКТ від тих, хто навчає, до тих, хто навчається


Види забезпечення дистанційного навчання

Методичне - методики, рекомендації з технології дистанційного навчання з урахуванням дидактичних і психологічних аспектів.

Програмне - мережеві системні програми, комп'ютерні навчальні програми, інструментальні середовища для створення навчальних програм. Сьогодні для створення комп'ютерних навчальних програм можна використовувати програмні середовища, розміщені на різних серверах (WebCT, First Class та ін.).

Технічне - персональні ЕОМ для організації сервера, персональні і мережеві комп'ютери.

Інформаційне - конспекти лекцій, підручники, та інші методичні матеріали на паперових і магнітних носіях, довідники, різноманітні бази даних з методичних матеріалів, оперативних даних, кадрів.

Організаційне - нормативні документи держави та організацій, визначальні структури організацій, що ведуть дистанційне навчання, міжнародні зв'язки.


Про дистанційне навчання під час карантину

ЯК МАЄ ВІДБУВАТИСЯ ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ

Справжнє дистанційне навчання пов’язане із використанням онлайн-платформ

Бо дистанційне навчання – це не просто написати у Viber “прочитати параграфи 4-5, вивчити визначення, виконати вправи 1-3”. Тобто - просто дати дітям завдання на самостійне опрацювання – це аж ніяк не дистанційне навчання! І навіть дати набір посилань на дистанційні платформи - це теж не є дистанційним навчанням!

Є безліч безкоштовних платформ, які можна адаптувати під потреби конкретної школи

Що важливо при роботі через онлайн-платформи?
У першу чергу, чітко організувати роботу вчителя і надати покрокові інструкції батькам і дітям, як організувати самостійну роботу вдома на платформі. На платформу завантажується практичний матеріал, завдання, посилання на відео, онлайн-підручники. Має бути чіткий перелік завдань на кожний день згідно плану. І відповідно - контроль. Якщо вчитель має досвід, коли теоретичний матеріал давався на самостійне опрацювання дітям, а практичні завдання закріплювались у класі чи під час групових робіт - вчитель і зараз впорається, навіть якщо роботи доведеться перевіряти дистанційно.

Важливо, щоб вчителі організували дистанційні онлайн-консультації.

Це не важко зробити за допомогою сучасних засобів зв’язку. Але вчитель має бути впевненим користувачем комп’ютера. А якщо ні? Тоді залишається - старий телефонний метод.

Важливо надати дітям плани уроків для самостійного опрацювання.

І тут важливо не просто написати завдання у Viber на кшталт “прочитайте параграф підручника, виконайте завдання після параграфу”. Важливо на платформу завантажити теоретичний матеріал, ілюстративне чи графічне зображення (для створення такого можете скористатись безкоштовною платформою https://miro.com/templates/), лінк на відео для перегляду, ну і в ідеалі - завдання/тести/перелік питань для закріплення знань. Можете скористатись безкоштовною платформою для створення тестів: Quizizz. Учням цікаво було б отримати і якесь творче завдання (можливо, таке, яке можна виконати з друзями дистанційно).

Кiлькiсть переглядiв: 1186

Коментарi