З ІСТОРІЇ ШКОЛИ

Держава сильна свідомістю свого народу. Стійкий розвиток суспільства може бути забезпечений тільки через освіту. Без доброї освіти держава не має майбутнього.

Вперше в с. Батятичах була відкрита школа у 1862 р. На той час у селі нараховувалося 330 дітей шкільного віку, а школу відвідувала лише 71 дитина. Більшість сімей через важкі матеріальні умови не мали змоги посилати діте й до школи. Це була тривіальна початкова школа у складі 1-3 класів, яка розміщалась у невеликому дерев'яному будинку. Там не було сприятливих умов для навчання. Жителі села вирішили за власні кошти побудувати нову одноповерхову муровану школу. Будівництво тривало з 1895 по 1898 р.

Зміни в розвитку освіти почалися у роки польської окупації.У 1930-1931 рр. в селі Батятичах уже функціонувала шестикласна загальноосвітня школа, в якій навчалися 332 учні. З них: українців –260, поляків – 52, євреїв – 20. Всі навчальні предмети читались польською мовою (крім уроку рідної мови та природознавства). Учителів-українців у школі не було. Така система освіти була підпорядкована політиці полонізації. Середню освіту серед жителів села здобували лише одиниці у Кам'янка-Бузькій гімназії.

Із початком Другої світової війни у Західну Україну прийшли «нові господарі». Почався етап більшовицької окупації. Відбулися зміни і в системі освіти. Почав діяти закон про обов’язкову семирічну освіту. У селі Батятичах запрацювала семирічна школа з українською мовою навчання. Склад педагогічного колективу теж змінився. Учителі-поляки виїхали, на їх місце були призначені нові учителі української національності.

У 1946 році Батятицька неповна середня школа була реорганізована у середню школу. Виникла нагальна потреба розширяти навчально-матеріальну базу, зокрема, будувати нову школу. У 1954 році з'явився проект такої школи на 280 учнівських місць. І вже через рік школа була здана в експлуатацію, в якій навчалося 217 учнів. З кожним роком чисельність учнів зростала.

Перший випуск відбувся у 1949/1950 н.р., атестат про середню освіту одержали 15 випускників. Школа радо відкрила двері новим учителям-спеціалістам з вищою освітою та вчителям початкових класів: Косаревич Г.І., Кіричинському І.І., Трофимлюк М.П., Попрузі А.Ф., Зленку І.Д., Клосу Є.Ф., Александрович З.В., Прихідьку Я.Ф., Миськів С.М., Микитишин М.І., Липці І.І., Рудник О.Ю., Пенкіній Г.П., Юхимович Т.П., Якобчук Г.Ю., Якобчуку В.Є., трохи пізніше – Перхачу Є.А., Козаку В.М., Романів У.В., Трубейло М.Ф. та іншим. Добру пам'ять про себе залишили Погорєлов М.Г., Сагура В.В., Крайній М.І., Савчук О.С., Шпот Г.І., Хом'як О.В., Костяк В.Д., Плевницька А.А.. Названі учителі засівали у дитячі душі добрі зерна знань, які давали щедрі сходи. Вони прикладали всіх зусиль щоб виховати в учнів любов до рідної мови, історії рідного краю, до свого народу, вірили, що у селі і над школою колись замайорить синьо-жовтий прапор. Учні виходили зі школи з глибокими й міцними знаннями. Про творчий доробок школи знали не лише в районі, а й в області.

У 1991 році був проголошений акт про незалежність України. Почалися демократичні перетворення в економічному політичному та соціальному житті. Торкнулись вони і системи освіти. Була розроблена і вступила в дію Концепція відродження української національної школи та інші нормативні документи про освіти, які лягли в основу перебудови Батятицької середньої школи. Змінилася її назва. Тепер вона іменується – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с.Батятичі. У навчальний план введені нові предмети, зокрема: інформатика, основи здоров'я, основи психології, художня культура, християнська етика, економіка, ділова активність. Школа перейшла на нову систему оцінювання знань 12-бальну, що допомагає вчителям посилити вимоги до учнів і більш об’єктивно оцінювати їх знання.

Національне відродження вимагає оновлення змісту позакласної роботи. Відійшли у забуття піонерська дружина і комсомольські організації, їх замінив у школі первинний осередок молодіжної організації «Українська молодь Христові», ініціатором заснування якого був учень Володимир Мальчин. На сучасному етапі виховання учнівської молоді проводиться робота за такими напрямами: правове, національно-патріотичне, трудове, родинно-сімейне, морально-етичне та естетичне виховання. У школі активно діє учнівське самоврядування.

Деяких позитивних змін зазнала навчально-матеріальна база, у школі обладнаний комп’ютерний клас, частково замінені меблі, постійно поповнюється новою художньою літературою та підручниками шкільна бібліотека. Придбано мультимедійний проектор.

В 2007/2008 рр. депутати сільської та районної ради, дирекція школи, голова сільської ради, батьківська громадськість добилися будівництва нової школи на 300 учнів. На превеликий жаль, останні три роки жодних зрушень по завершенні будівництва не зроблено. Педагогічний колектив школи та батьки твердо переконані, що школа в селі Батятичі все ж таки буде побудована і стане храмом науки…

Кiлькiсть переглядiв: 710

Коментарi